W związku z obchodzonym na początku kwietnia Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci, zielonecka książnica przygotowała dla swoich najmłodszych użytkowników niespodziankę, czyli cykl lekcji bibliotecznych pod hasłem „Jak powstaje książka?”. W zajęciach edukacyjnych zorganizowanych w poniedziałkowy i środowy poranek uczestniczyły trzy grupy przedszkolne (cztero- i pięciolatków) z zaprzyjaźnionego z biblioteką Samorządowego Przedszkola w Zielonkach.

Podczas naszych spotkań wspólnie śledziliśmy drogę książki od tekstu wymyślonego i zapisanego przez autora do gotowej publikacji, która można znaleźć na bibliotecznej półce. Przedszkolaki poznały obowiązki osób uczestniczących w procesie powstawania książek: ilustratora, redaktora, korektora, wydawcy, drukarza, księgarza. Przekonały się jak dużo czasu i wysiłku potrzeba, by kolorowa, pięknie ilustrowana i estetycznie wydana książeczka trafiła w ich ręce.

Po krótkiej pogadance przyszedł moment na zwiedzanie pomieszczeń biblioteki. Jak się okazało kilkoro maluchów odwiedziło już to miejsce wcześniej, z rodzicami, dziadkami bądź starszym rodzeństwem, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta pośród tylu książek.

Przedszkolaki miały możliwość przespacerować się między regałami w wypożyczalni dla dorosłych, obejrzeć czytelnię komputerową oraz przyjrzeć się strefie wolnego czytania z umieszczonym w niej bibliotecznym regałem bookcrossingowym. Dowiedziały się również jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać pełnoprawnym czytelnikiem oraz jak należy zachowywać się w bibliotece. Dłuższą chwilę spędziły w kąciku specjalnie wydzielonym dla dzieci, gdzie mogły przeglądać wybrane i przygotowane dla nich przez bibliotekarkę różne książeczki – bajki, baśnie, zbiory wierszy i opowiadań, komiksy.

Warto wspomnieć, że wszystkim naszym lekcjom towarzyszyły zajęcia plastyczne, w trakcie których każdy maluch miał za zadanie wcielić się w rolę grafika i namalować obrazek, który ozdobiłby okładkę jego ulubionej lektury. Powstały przepiękne ilustracje okładkowe, które zebrane i opisane przez panie wychowawczynie będzie można podziwiać na wystawie w przedszkolu.

NJ