Dokładnie po raz trzeci Izba Regionalna w Zielonkach miała przyjemność zorganizować w holu Biblioteki Publicznej imprezę etnograficzną zwaną „Zapustnym Darciem Pierza.” Jej celem było przypomnienie i przybliżenie dawnych zwyczajów oraz obrzędów wsi podkrakowskiej – zapustów, ostatków, a także tłustego czwartku, czyli końca karnawału.

Na wydarzenie w dniu 23 lutego 2017 r. przybyły 22 doświadczone gospodynie z naszej gminy, dzięki którym mogliśmy na żywo poznać dawny zwyczaj darcia pierza. W tym roku wyjątkowo na imprezie gościliśmy Koło Gospodyń Wiejskich z Bibic, które swoją obecnością uświetniły całą zabawę.

W czasie trwania imprezy gospodynie z Bibic zostały oprowadzone po Izbie Regionalnej, gdzie mogły podziwiać najciekawsze eksponaty z naszych zbiorów.

Spotkanie zakończyło się tzw. „wyskubkiem”, czyli oddzieraniem z gęsich piór chorągiewek od twardych stosin oraz oddzielaniem puchu. Tradycyjnie zajęcie to było wykonywane ręcznie w zimie. Jak to kiedyś bywało, kilkudniowe darcie pierza kończyło się poczęstunkiem i zabawą, będącymi formą zapłaty za pracę. I ten zwyczaj był u nas kultywowany.

Dzięki uprzejmości pani Ireny Krawczyk z Bibic mogliśmy delektować się smakiem własnoręcznie upieczonego chleba oraz smalcu własnej roboty. Dziękujemy także panu Władysławowi Orzechowskiemu, sołtysowi sołectwa Zielonki, który na tę uroczystość przybył z pełnymi koszami pączków i chrustów z racji tłustego czwartku.

Na spotkaniu nie zabrakło również tradycyjnych śpiewów pieśni ludowych oraz wspólnych tańców w rytm muzyki. Szczególnie dziękujemy panu Arturowi Nogieciowi, sołtysowi Garlicy Murowanej, który uświetnił widowisko grą na akordeonie.

Serdecznie dziękujemy paniom Zofii Chacuś i Leokadii Piątek z Zielonek oraz Irenie Chromy z Bibic za dostarczenie pierza, którego darcie było pretekstem do spotkania oraz wspólnej zabawy.

Wszystkim obecnym gorąco dziękujemy za wspaniałą zabawę i kultywowanie kultury ludowej w Zielonkach!

MC