W dniu 12 stycznia 2017 r. w holu Biblioteki Publicznej w Zielonkach odbył się wernisaż wystawy Podgórskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelkich zatytułowanej Kolory zimowego chłodu”. To kolejna artystyczna inicjatywa zrealizowana dzięki budującej, wieloletniej współpracy zieloneckiej instytucji i krakowskiej organizacji.

Otwarcie wystawy miało szczególnie bogatą oprawę. Z recitalem wystąpił pianista i wokalista jazzowy Jerzy Michał Bożyk. Artysta Piwnicy pod Baranami wykonał tradycyjne kolędy oraz swoje swingowe aranżacje amerykańskich i słowackich pieśni bożonarodzeniowych. Ponadto próbkę swych niebagatelnych umiejętności śpiewaczych dały panie kultywujące dziedzictwo przy Izbie Regionalnej w Zielonkach. Zaprezentowały one dawne utwory, których motyw przewodni stanowi narodzenie Mesjasza. Potem nadszedł czas na wspólne kolędowanie i słodki poczęstunek.

Prace wykonane przez członków Podgórskiego Stowarzyszenia reprezentują różne techniki artystyczne. Można było zobaczyć obrazy olejne, akwarele, haft matematyczny i gobelinowy, koronki, decoupage i kompozycje przestrzenne. Te zróżnicowane dokonania łączy temat, a mianowicie zima i wpisana w krajobraz tej pory roku bożonarodzeniowa stajenka.

Prace będą zdobiły hol biblioteki aż do 12 lutego.

Anna Miśkiewicz