Dnia 26 października 2018 r. w ramach programu promocji czytelnictwa w gminie Zielonki, we współpracy z Biblioteką Publiczną w Zielonkach, zostało zorganizowane spotkanie uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej im. Jerzego Kukuczki w Korzkwi z pisarką i ilustratorką książek dla dzieci, poetką, tłumaczem z języka włoskiego i krytykiem sztuki Elizą Piotrowską, znaną m.in. z serii książek o Cioci Jadzi i Świętych Uśmiechniętych.

Pisarka, od siedmiu lat mieszkająca w Brazylii, a wcześniej we Włoszech, przybyła do Krakowa w związku z trwającymi Międzynarodowymi Targami Książki. Przybliżyła dzieciom postać Cioci Jadzi, bohaterki przeżywającej przygody m. in. w Rzymie, Rio i na wsi, a także tajniki pracy pisarza.

Spotkanie było okazją do podzielenia się refleksjami na temat życia dzieci w Brazylii. Pisarka potrafiła stworzyć taką atmosferę, że czas przeznaczony na nie bardzo szybko minął. Była też okazja do zakupu książek autorki i uzyskania autografu. Szkolna biblioteka po raz kolejny wzbogaciła swój księgozbiór, a uczniowie będą mogli poznać wszystkie przygody Cioci Jadzi. Sądzę, że postać pani Elizy Piotrowskiej na długo pozostanie w pamięci małych czytelników.

Regina Styn