W dniu 21 marca  bibliotekę  odwiedziły  dzieci z grup IV i V  Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach, aby wspólnie powitać Wiosnę. Przedszkolaki  pod opieką wychowawczyń Pań Anny Kurek i Magdaleny Wójcik  wyruszyły z biblioteki nad wodę w barwnym korowodzie z tradycyjną marzanną. Zła, trudna zima została przegnana okrzykami „żegnaj zimo!", „witaj wiosno!”. Tradycji stało się zadość, ale długa zima wciąż nie ustępuje.

Pogodny, chociaż chłodny dzień mimo to nie psuł dzieciom radosnego nastroju. Po powrocie do czytelni dzieci uważnie wysłuchały wierszy Doroty Gellner  p.t. „Portret Wiosny”, „Wiosenny czarodziej”, „Pierwszy motylek”. Dzieci z ożywieniem wzięły udział w pogadance o widocznych oznakach wiosny, o budzącej się do życia przyrodzie. Słuchając  piosenek i nagrań z odgłosami przyrody, dzieci rysowały i kolorowały  przygotowane wcześniej kwiatki i motylki,   którymi  przepięknie wystroiły suknię „Pani Wiosny”.

Wspólna, radosna zabawa, śpiewanie piosenek i pląsy wypełniły czas niecierpliwego oczekiwania na najpiękniejszą porę roku –Wiosnę!!!!

Z powitaniem wiosny łączy się zwyczaj palenia bądź też topienia Marzanny. To dawna słowiańska bogini, symbol zimy, lecz my obecnie określamy nazwą Marzanna kukłę ze słomy i patyka.

"Marzanna, zimowa panna,
w słomianej sukience rozpostarła ręce.
W lęku drżąca cała, topić się nie chciała.
Z rozwichrzonym włosem, ognie ją poniosą.
Niechaj śnieg i mrozy wiośnie się ukorzą
 i porą radosną zawitaj nam wiosno!"

AG