2 lipca przypada 90. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej. Wisława Szymborska nie obchodziła urodzin. Bywała wtedy zazwyczaj w Lubomierzu z przyjaciółmi.
Ja czasami do niej dzwoniłem, mówiąc, że znam jej pesel. Myślę, że błędem byłoby w tej chwili traktować rzeczywistość tak, jakby pani Wisława ciągle z nami była. Takie rocznice są okazjami, żeby o niej przypomnieć" - powiedział PAP prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek. Jak podkreślił obchody jubileuszu powinny się odbyć bez "pompy", która byłaby sprzeczna z preferencjami poetki, bo Wisława Szymborska nie lubiła oficjalnych uroczystości.

Świętowanie rozpocznie się w sobotę w Wielkopolsce. W Zamku Kórnickim otwarta zostanie wystawa wyklejanek Wisławy Szymborskiej oraz dokumentów i pamiątek, które pozostawiła Bibliotece Kórnickiej PAN. Po wernisażu goście razem z aktorami Teatru Legion przejdą na kórnicki Prowent (zespół zabudowań folwarcznych - PAP), w którym urodziła się poetka. Podczas kilku przystanków aktorzy przedstawią krótkie scenki oparte na wierszach Szymborskiej.

Przy promenadzie im. Wisławy Szymborskiej odsłonięta zostanie ławeczka poświęcona poetce z jej postacią odlaną z brązu. Zaprojektowali ją: Piotr Mastalerz i Dawid Szafrański.

Jak mówił Michał Rusinek ławeczka to coś "w stylu Szymborskiej". "O swojej ławeczce nigdy nie myślała, ale chciała, żeby powstał taki pomnik Kornela Filipowicza, żeby można się było dosiąść" - mówił Rusinek.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie festyn, podczas którego będzie można napisać limeryk, wziąć udział w konkursie wiedzy o Szymborskiej lub wykonać wyklejankę. W Kórnickim Ośrodku Kultury pokazywać będą filmy dokumentalne o noblistce.

Od soboty dystrybuowany będzie nowy dukat lokalny -  "4 kórniki" z wizerunkiem Wisławy Szymborskiej. Mennica Polska na zamówienie gminy wybiła 20 tys. mosiężnych monet o tym nominale. Będzie się można nimi posługiwać w 20 punktach handlowych na terenie gminy. Wybitych zostało także 500 monet srebrnych o nominale "40 kórników", które będą miały charakter kolekcjonerski.

"Wisława Szymborska powiedziała kiedyś, że urodziny obchodzi z daleka. Te słowa nabrały nowego znaczenia. Obchodzimy te urodziny z daleka, bo poetki już nie ma wśród nas. Daleko od Krakowa, bo w Kórniku, ale tutaj poetka się urodziła i chcemy to zaakcentować. Mamy się czym pochwalić" - mówił PAP koordynator jubileuszowych obchodów w Kórniku Łukasz Grzegorowski.

W Krakowie 2 lipca w Kinie pod Baranami odbędzie się pokaz dziesięciu filmów zakwalifikowanych do finału konkursu "Wolę kino" na krótkometrażowy film o poezji. Jego zwycięzcą został Adam Leoniuk, autor obrazu "Szukam poezji".

Krakowską część jubileuszowych obchodów organizują Fundacja Wisławy Szymborskiej i Kino Pod Baranami, a organizatorami uroczystości w Kórniku są: gmina Kórnik, Wydział Promocji Gminy, Kórnicki Ośrodek Kultury przy współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej, Biblioteką Kórnicką PAN, KOMBUSem, Stowarzyszeniem Teatralnym Legion i Kórnickim Stowarzyszeniem Ogończyk.

GLK. źródło: instytutksiazki.pl