"Ślachetne zdrowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz."

J. Kochanowski

Z okazji Tygodnia Bibliotek, we wtorkowe popołudnie w siedzibie Biblioteki w Węgrzcach miała miejsce prezentacja pt. „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Temat przedstawił Tomasz Gazda, student Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na wykład, którego treści skierowane były szczególnie do seniorów, przybyli mieszkańcy zarówno Bibic,  jak  i Węgrzc.

W prezentacji szczególną wagę przypisano tematom zachowania odpowiedniej diety, suplementacji mikroelementami, niefarmakologicznym sposobom przeciwdziałania niekorzystnym wpływom środowiska, zachowania sprawności psychoruchowej itp.

Dyskusję wśród zebranych wzbudził temat zdrowego odżywiania osób dorosłych, jak również małych dzieci oraz skutków podawania maluchom pokarmów nie zawierających dodatków chemicznych. Dowiedzieliśmy się, że młode organizmy nieprzywykłe do „chemii” mogą później reagować alergiami. Nie mogło zabraknąć również informacji o domowych lekach na różne dolegliwości.

Ogólnym wnioskiem płynącym ze spotkania było przede wszystkim zachowanie umiaru we wszelkich  działaniach prozdrowotnych.

KG