我爱你  念  书 - Kocham czytać książki !

Biblioteka Publiczna w Zielonkach oraz Filie w Węgrzcach i Przybysławicach mają dla miłośników kultury chińskiej i języka chińskiego miłą niespodziankę. Dzięki uprzejmości Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagielońskiego "Instytut Konfucjusza w Krakowie" biblioteki wzbogaciły swój księgozbiór o podręczniki do nauki języka chińskiego.

Pod nazwą Instytutów Konfucjusza, związaną z chińskim mędrcem i nauczycielem, kryje się idea propagowania chińskiego języka i kultury. Celem tworzenia światowej sieci takich Instytutów jest przełamanie stereotypów o rzekomej niemożności nauczenia się języka chińskiego. Językiem mandaryńskim jako ojczystym posługuje się 1,4 miliarda ludzi na całym świecie, co czyni go najbardziej rozpowszechnionym językiem na świecie. Liczbę uczących się go cudzoziemców szacuje się na kilkadziesiąt milionów. Historia Instytutów Konfucjusza rozpoczęła się zupełnie niedawno. W czerwcu 2004 roku utworzono pilotażową instytucję w Taszkiencie, a w listopadzie w Seulu powstał pierwszy Instytut Konfucjusza. Od tej pory podobne instytucje zaczęły być tworzone przy wielu uczelniach, w różnych częściach świata, na przykład w Australii, Stanach Zjednoczonych, RPA, Kanadzie, Niemczech, Singapurze, Zimbabwe, Rwandzie. Pierwszy w Europie Instytut powstał w lutym 2005 roku w Sztokholmie. Instytut Konfucjusza w Krakowie został utworzony jako sto ósma instytucją tego typu na świecie, pierwsza w Polsce. W kolejnych latach powstały Instytuty Konfucjusza w Opolu, we Wrocławiu i w Poznaniu.

Dlaczego pierwszy w Polsce Instytut Konfucjusza powstał właśnie w Krakowie? W tym centrum akademickim od wielu lat narastało zapotrzebowanie na miejsce, w którym można by pogłębiać wiedzę o Chinach. Częściowo rolę tę spełnia istniejący w Uniwersytecie Jagiellońskim od 2001 roku Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ (do października 2010 roku pod nazwą Katedra Bliskiego i Dalekiego Wschodu). Oferuje on między innymi lektorat języka chińskiego oraz kursy na temat historii, gospodarki i kultury Państwa Środka. Utworzony został przez wizjonera, prof. dr hab. Andrzeja Kapiszewskiego – i to właśnie on stał się inicjatorem utworzenia Instytutu Konfucjusza.