Węgrzeckie „Narodowe Czytanie 2018” zostało zorganizowane w ramach gminnych obchodów jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem czytaliśmy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Tegoroczna odsłona tej ogólnopolskiej akcji, przeprowadzanej pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, miała charakter szczególny. Prócz promowania czytelnictwa poprzez przypominanie szerszemu gronu odbiorców wybitnych polskich dzieł literackich, za cel postawiono uczczenie setnej rocznicy istnienia wolnej Polski.

W wydarzeniu obywającym się we wtorkowe popołudnie, 11 września, w siedzibie Biblioteki Publicznej w Węgrzcach udział wzięli czytelnicy i sympatycy książnicy, w tym członkinie działającego przy niej Dyskusyjnego Klubu Książki. Podobnie jak w roku poprzednim swoją obecnością zaszczyciła nas zielonecka radna Marzena Gadzik-Wójcik, pełniąca funkcję wiceprzewodniczącej Rady Gminy Zielonki.

Spotkanie zainaugurowało wysłuchanie okolicznościowego listu prezydenta Andrzeja Dudy zapraszającego przybyłych gości do podjęcia w oparciu o prozę Żeromskiego krytycznej refleksji nad dziejami naszej Ojczyzny.

Wspólną lekturę wybranych fragmentów „Przedwiośnia” poprzedził wykład polonistki i poetki Zofii Daszkiewicz, w którym prelegentka przybliżyła zgromadzonym ukazany na kartach utworu obraz odradzającej się po okresie zaborów niepodległej II Rzeczypospolitej.

Ponadto każdy uczestnik imprezy mógł opieczętować pamiątkowym stemplem, przekazanym przez Kancelarię Prezydenta RP, przyniesiony ze sobą prywatny egzemplarz powieści.

NJ