W dniu 9 maja w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Publicznej w Węgrzcach odbyły się warsztaty literacko-plastyczne pod tytułem „Wiersze naszego dzieciństwa”. Ich uczestnikami byli uczniowie klas drugich SP z Zespołu Szkół w Bibicach, uczęszczający na świetlicę szkolną, pod opieką nauczycieli Anny BieliszczukAnety Kubik oraz Iwony Puto.

Na wstępie została przedstawiona dzieciom idea obchodów Tygodnia Bibliotek. Następnie przybliżono uczniom sylwetki znanych autorów poezji dziecięcej – Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima. Uczestnicy z uwagą wysłuchali ciekawostek z życia poetów i chętnie dzielili się znajomością tytułów ich wierszy.

Kolejnym elementem warsztatów było przeczytanie wybranych utworów poetyckich wspomnianych wcześniej autorów. Również dzieci czynnie włączyły się w ich lekturę. Następnie pracując w grupach, drugoklasiści dopasowywali tytuły wierszy do kolorowanek tematycznych. Z wykonanych prac powstały dwa plakaty: „Wiersze Jana Brzechwy” oraz „Wiersze Juliana Tuwima”.

Podczas spotkania młodzi czytelnicy mieli także okazję zapoznać się z bibliotecznymi nowościami książkowymi dla dzieci – tak, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Ważnym punktem programu było podziękowanie za dotychczasową współpracę, w związku z przejściem na emeryturę, wieloletniej gospodyni węgrzeckiej książnicy Annie Gzyl. Dzieci wręczyły pani Annie medal, na którym widniał napis „BIBLIOTEKARZ NA MEDAL” oraz obdarowały bibliotekarkę gorącymi uściskami. Wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni stanęli do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

Pani Anna ze wzruszeniem podziękowała za spotkanie oraz wyraziła nadzieję, że dzieci nadal będą odwiedzać bibliotekę jako jej stali i wierni czytelnicy.

A.K. I.P.