Na poniedziałkowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece w Przybysławicach rozmawiałyśmy o reportażu Hectora Tobara "Ciemność". Sprawa górników uwięzionych pod ziemią była Paniom dobrze znana, gdyż media na całym świecie relacjonowały ją za żywo.

Katastrofa jaka wydarzyła się w kopalni w Chile niemal 7 lat temu pogrzebała 33 mężczyzn pod ziemią. Przez 69 dni walczyli o życie 700 metrów pod powierzchnią. Na górze w czekały na nich żony, kochanki i rodzina. Po ucieczce z ciemności czekał na nich blask fleszów reporterów i sława ludzi, których tragedią żył cały świat. Autor opowiada historię nie tylko akcji ratunkowej, ale i o sile ludzkiego ducha zdolnej przetrwać najgorsze.

"Ciemność" to reportaż który na długo pozostaje na skraju naszej świadomości. Podczas czytania zadajemy sobie pytanie – Co ja bym zrobił w takiej sytuacji? Tobar nie poprzestaje tylko na opisie tego, co wydarzyło się pod ziemią, opisuje również kulisy sławy i brutalną rzeczywistość, z którą uratowani musieli się zetknąć. Książka podobała się klubowiczkom, odpowiedziała na wiele pytań które media przemilczały lub pominęły. Polecamy wszystkim.

 

Galeria zdjęć

KG