Na spotkaniu DKK odbywającym się podczas trwającego właśnie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek nie mogło zabraknąć tytułu wiążącego się w jakiś sposób ze światem literatury…

Padło na biografię fińskiej autorki szwedzkojęzycznej Tove Jansson, twórczyni najbardziej znanych trolli na naszej planecie. „Tove Jansson. Mama Muminków” autorstwa Boel Westin to bogato udokumentowana (co odzwierciedla obszerna bibliografia i masa ilustracji!) opowieść o niezwykłej kobiecie, silnej, wyzwolonej, która nie wahała się żyć w zgodzie z samą sobą. Książka Westin umożliwia dokładne zaznajomienie się z historią Muminków, poznanie inspiracji, które doprowadziły Jansson do ich stworzenia, a przede wszystkim ukazanie tych wątków biograficznych i realnych zdarzeń, które sprawiły, że powieści o małych trollach zyskały taki, a nie inny kształt.

Dla osób, które kochają Dolinę Muminków i jej mieszkańców to z pewnością lektura obowiązkowa. Wbrew tytułowi, Tove nie była jednak wyłącznie „tą panią od Muminków”, wręcz pragnęła uniknąć takiej etykietki. Właściwie przez całe swoje życie myślała o sobie głównie jako o malarce i graficzce, dopiero potem – pisarce, zaś Muminki były dla niej równie ważne, co utwory prozatorskie dla dorosłych czytelników. Biografia Jansson jest zatem syntetyczną analizą literaturoznawczą, historyczną i psychologiczną całokształtu twórczości Finki, pozwalającą lepiej zrozumieć nie tylko sławne książki o trollach, ale także umożliwiającą przybliżenie tych aspektów jej działalności artystycznej, które polskiemu odbiorcy nie są szerzej znane.

Galeria zdjęć

NJ