W środowy wieczór, 7 lutego, w Bibliotece Publicznej w Węgrzcach miało miejsce spotkanie informacyjno-organizacyjne Dyskusyjnego Klubu Książki pod nazwą „Kobieta, książka i…”. Czytelniczki i sympatyczki węgrzeckiej książnicy w różnym wieku, które nie tylko lubią czytać, ale i rozmawiać o przeczytanych lekturach (a dotąd nie miały okazji uczestniczyć w tego rodzaju przedsięwzięciu) zebrały się, aby zapoznać się z ideą bibliotecznego DKK.


Dyskusyjne Kluby Książki to wspólny projekt Instytutu Książki oraz bibliotek wojewódzkich adresowany przede wszystkim do osób korzystających z bibliotek publicznych. Jest adaptacją brytyjskiej idei „reading clubs” – wspólnego czytania i wspólnej rozmowy o książkach.


Pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Celem DKK jest także ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.


Na zakończenie spotkania przeszłe klubowiczki otrzymały książkę z małopolskiego księgozbioru DKK, „Ciemność” Héctora Tobara. Będziemy dyskutować o niej już za miesiąc, 7 marca, podczas inauguracyjnego spotkania nowego węgrzeckiego DKK.

NJ