Jeśli zacząć rok to naprawdę z przytupem i fantazją. Nam się to udało, bowiem pierwsza dyskusja w tym roku była rejestrowana przez redaktorów Radia Kraków, które wspiera działalność Dyskusyjnych Klubów Książki. Wszelkie obawy i trema szybko minęły i zgodnie z tradycją o 18.30 rozgorzała dyskusja.

Styczniowa lektura, którą była książka autorstwa Adrienne Sharp Prawdziwe wspomnienia Mali K.” wywołała mieszane uczucia. Tytułowa Mali to Matylda Krzesińska, rosyjska primabalerina polskiego pochodzenia, romansująca początkowo z przyszłym carem Rosji Mikołajem II, a następnie z jego licznymi kuzynami z rodu Romanowów. Rozczarowuje nas nieco informacja autorki, zawarta na końcu książki, że stworzyła mieszaninę fikcji i kłamstw, opierając się zarówno na wcześniej wydanych pamiętnikach samej Mali, jak i na bardzo licznych publikacjach dotyczących historii i kultury ówczesnej Rosji, a zwłaszcza rodziny carskiej i jej najbliższego otoczenia.

Sama postać Matyldy jest wielce kontrowersyjna. Niezwykle pewna siebie i swojego talentu, dąży bezwzględnie do zrealizowania zamierzonego celu, jakim było uwiedzenie przyszłego władcy 1/6 kontynentu. Intryguje, oszukuje mężczyzn, organizuje przyjęcia dla panów, rozsierdzając tym ich małżonki i partnerki. Uwielbiana przez mężczyzn, znienawidzona przez kobiety, mająca opinię niemal „kurtyzany” Krzesińska nie jest bohaterką, którą da się lubić. Ale świat, który opisuje, środowisko baletu czy dwór carski z całym jego przepychem, nieco nam to rekompensuje.

Podczas dyskusji pojawiały się też opinie, że lektura zadowoli wszystkich miłośników historii, zwłaszcza okresu przedrewolucyjnej, carskiej Rosji. Ponieważ nie jesteśmy w stanie sami zweryfikować wszystkich danych, rozpoczynamy poszukiwania w Internecie oraz w innych źródłach. To taka wartość dodana książki. Jej pierwsza połowa czyta się wspaniale, potem autorkę poniosła nieco wyobraźnia i kolejne wydarzenia wydają się być wprost nierzeczywiste, jak choćby udana próba odbicia Wowy, w chwili transportu na wschód wszystkich członków carskiej świty.

Tradycyjnie „sąd” nad książką zakończyłyśmy głosowaniem. Oceny były wyjątkowo wyrównane: dwie „4”, pięć „5”, cztery „6” i dwie „7”. Z łączną średnią notą 5,46 pkt./10, uplasowała się w „strefie stanów średnich”…

Wszystkich zainteresowanych naszą dyskusją zapraszamy do słuchania relacji ze spotkania w Radio Kraków, w najbliższy czwartek (19.01) po godz. 22.00. Częstotliwość 101.6 MHz.

JR