Tytuł: Przedział dla Pań

Autor: Nair Anita
Wydawca: Świat Literacki

„Przedział dla pań” to, jak słusznie sugeruje tytuł, powieść drogi. Powieść, w której podróż jest z jednej strony tylko fabularnym pretekstem, z drugiej celem samym w sobie i początkiem nowej wędrówki.

Akhila, główna bohaterka, ma czterdzieści kilka lat, nienagannie wykrochmalone sari i etykietkę starej panny. Jej uporządkowane życie urzędniczki i starszej siostry zaczyna ją coraz mocniej uwierać. Akhila wsiada do nocnego pociągu, by podjąć decyzję o swoim losie, zasięgnąć rady u nieznajomych towarzyszek podróży i poznać ich historie.

W opowieść o Akhili zostaje wpleciony barwny patchwork opowieści innych kobiet. Różni je wiek, pochodzenie społeczne, wyznanie, stan cywilny. Wspólnym mianownikiem jest poszukiwanie siebie – jak żyć, by nie utracić siebie lub siebie utraconą odzyskać. Brzmi to banalnie, bo i problem jest banalny, zgrany jak stara płyta i nie do rozwiązania. „Przedział dla pań” pozwala na niego spojrzeć z perspektywy społeczeństwa kast i religijnych nakazów, w którym kluczową rolę odgrywają więzy rodzinne i patriarchat.

„Przedział dla pań” nie jest wielkim moralitetem, ale zgrabną historią i nawet jeśli trochę naiwną – dającą do myślenia. Do tego opowieścią bardzo zmysłową, pełną kolorów i zapachów, w której rośliny i potrawy o orientalnych imionach są naturalnym składnikiem codzienności, obok telewizji i zakupów w supermarkecie.

Bez taniej egzotyki, bezpretensjonalna i przyjemna lektura.

Majowe spotkanie w ogrodzie z książką !