We wtorek, 24 października, pragnąca poznawać historię regionalną młodzież naszej gminy miała okazję uczestniczyć w grze terenowej „Galicjana”, już od czterech lat organizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach, której koordynatorem jest historyk Jan Bulak.

Głównym celem tegorocznej odsłony gry było propagowanie postaci Stanisława Wyspiańskiego i epoki, w której artysta żył i tworzył – stąd na kartach zadań prócz autora „Wesela” pojawili się także mistrz Jan Matejko, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Władysław Reymont czy inni młodopolscy twórcy.

W trakcie wędrówki arteriami, drogami i polnymi ścieżkami sześcioosobowe zespoły składające się z pięciorga uczniów i jednego nauczyciela (pełniącego rolę opiekuna grupy), wyłonione przez szkoły z Bibic, Korzkwi, Woli Zachariaszowskiej oraz Zielonek, musiały przejść trasę z sześcioma punktami stacyjnymi rozlokowanymi w różnych miejscach gminy Zielonki i krakowskiego osiedla Witkowice. Temat przewodni zadań każdej grupy był inny – do wylosowania przewidziano trasę malarską, literacką, patriotyczną i chłopską. Podczas wyprawy szlakiem Młodej Polski uczniowie gimnazjum i siódmej klasy SP musieli odczytać źródło rękopiśmienne, zinterpretować obraz i tekst historyczny lub literacki, a także wykazać się znajomością lokalnej topografii.

Na mecie, umiejscowionej w siedzibie zieloneckiego Centrum Integracji Społecznej, dla wszystkich zawodników przygotowano ciepły poczęstunek. Nerwowe oczekiwanie na ogłoszenie wyników zostało umilone oglądaniem fragmentów filmu „Wesele” w reżyserii Andrzeja Wajdy z profesjonalnym komentarzem dyrektora biblioteki i regionalisty, Mariusza Zielińskiego, na temat tradycyjnego wiejskiego rytuału weselnego.
Po podliczeniu punktów wyłoniono zwycięzców – okazali się nimi być uczniowie z Zespołu Szkół w Bibicach. Kolejne miejsca zajęły zespoły z Korzkwi, Zielonek i Woli Zachariaszowskiej. Każdy uczestnik „Galicjany” otrzymał zestaw upominkowy, rekompensujący trudy poniesione w czasie kilkugodzinnych zmagań, zaś zwycięska grupa dodatkowo pamiątkowy puchar.
JB, NJ