W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbyło się spotkanie promujące nowy, XIII już tom rocznika „Małopolska: regiony – regionalizmy – małe ojczyzny”. Spotkanie swoją osobą uświetnili autorzy, współpracownicy, małopolscy regionaliści oraz czytelnicy rocznika. Obecni byli również przedstawiciele Gminy Zielonki, a wśród nich kierownik Biblioteki Publicznej w Zielonkach Pan Mariusz Zieliński, historyk i członek redakcji rocznika Pan Mateusz Wyżga, oraz regionalista i popularyzator folkloru wsi Bibice Pan Henryk Banaś.

Biblioteka Publiczna w Zielonkach aktywnie włącza się w promocję województwa małopolskiego poprzez gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie publikacji o regionie. W swoich zbiorach posiada również kolejne wydania rocznika „Małopolska: regiony – regionalizmy – małe ojczyzny” - sztandarowej publikacji Biblioteki Wojewódzkiej, poświęconej popularyzacji małopolskiego dziedzictwa historycznego i kulturowego, osiągnięciom twórców i badaczy regionu, życiu mniejszości narodowych i etnicznych, społeczności lokalnych.

XIII tom rocznika zawiera zbiorczą historię Biblioteki Publicznej w Zielonkach zatytułowaną „Biblioteka Publiczna w Zielonkach i jej zbiory”. Jest to pierwsze tak ważne opracowanie bezpośrednio dotyczące instytucji, które zostało opublikowane w materiałach na szczeblu wojewódzkim. Autorem tego obszernego artykułu jest kierownik Biblioteki Pan Mariusz Zieliński.

W publikacji znajduje się również artykuł Pana Mateusza Wyżgi - „Księgi metrykalne parafii Wszystkich Świętych w Rudawie pod Krakowem” oraz sprawozdanie Pani Iwony Opałki „Konferencja naukowa poświęcona historycznym księgom metrykalnym parafii w Zielonkach”.

Kolejny numer „Małopolska: regiony – regionalizmy – małe ojczyzny” z odświeżoną typografią i abstraktami w języku angielskim już za rok.

EC