Jak to mówią:  "Kto nie spędził pięciu godzin nad haftem krzyżykowym, ten nic nie wie o sobie!"

Wczorajszego wieczoru w Bibliotece Publicznej w Zielonkach odbyło się spotkanie organizacyjne warsztatów rzemiosła artystycznego - tradycyjnego hafciarstwa - zorganizowane w ramach projektu "Małopolska Szkoła Tradycji" realizowanego przez Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ. Celem projektu jest propagowanie wiedzy o małopolskich tradycjach.

W ciągu dwóch semestrów cennych cotygodniowych lekcji uczestniczki warsztatów będą miały szansę na zgłębienie tajników hafciarstwa, jednego z kluczowych elementów dziedzictwa kulturowego swojej małej ojczyzny.

Uczestniczki zajęć będą miały przyjemność uczyć się od najlepszych. Panie instruktorki - Jadwiga Gruca oraz Halina Dulemba - związane są ze Stowarzyszeniem Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Lud – Art” przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Pani Jadwiga Gruca pełni funkcję prezesa, natomiast Pani Halina Dulemba - wiceprezesa Stowarzyszenia.

Spotkanie rozpoczęło się od teoretycznego wstępu. Panie instruktorki podzieliły się z uczestniczkami wieloma ciekawostkami dotyczącymi haftu, podkreślając przy tym, iż haft ręczny jest obecnie unikatowy, tylko nieliczni zajmują się tą dziedziną rzemiosła ludowego. Panie instruktorki podkreśliły, iż Krakowiacy powinni być szczególnie dumni z bogactwa kultury swojego regionu, szczególnie ze strojów krakowskich, które pełniły wiele ważnych funkcji (m.in. mówiły wiele o właścicielu stroju). Uczestniczki warsztatów obejrzały przyniesione przez instruktorki pięknie haftowane elementy strojów, same również chętnie pokazywały posiadaną przez siebie odzież z częściami ręcznie haftowanymi.

Końcową część spotkania stanowiły (dla niektórych z pań dopiero pierwsze) samodzielne próby haftu.

Spotkanie organizacyjne warsztatów hafciarskich