W czwartkowe popołudnie, 14 marca br., kiedy za oknem szalała jeszcze zima, w foyer Gminnej Biblioteki Publicznej dorośli mieszkańcy Zielonek i Ci całkiem jeszcze mali rozpoczęli przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Przypomnijmy, pisanka - jajko, zwykle kurze czy gęsie, ozdobione w dowolny sposób, symbolizuje rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie dodatkowo nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

W ramach akcji "Twoje miejsce na ziemi"- spacery, zabawy i pogadanki na temat historii, tradycji i kultury Zielonek, Zieleńczanie mieli okazję przypomnieć sobie jedną ze staropolskich tradycji, jeszcze niedawno jakże popularną w naszym kraju, a i w Zielonkach -  tradycję zdobienia jaj. Przygotowane przez Sołectwo Zielonki wspólnie z Biblioteką warsztaty plastyczne zgromadziły ponad 30 osób. Zainteresowanie zdobnictwem świątecznych jaj wyraziły nie tylko kobiety i dziewczynki, ale i chłopcy. Najmłodsze dzieci aktywnie przystąpiły do tradycyjnego malowania nietradycyjnego w swych wymiarach jajka.  Białe styropianowe jajo o wysokości 100 cm, po godzinie przybrało barwną formę pisanki, która od piątku wita  wchodzących do biblioteki czytelników.

          Dzięki społecznemu zaangażowaniu Pań Berandetty Walczak, Justyny Kuczek i oraz mieszkanki Bronowic Ewy Kani zaprezentowano kilka współczesnych technik zdobniczych. Popularnością wśród dziewczynek ciszył się qulling, wymagająca cierpliwości jedna z technik papieroplastyki, służąca tworzeniu ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych spiralnie i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru. Przygotowane tą techniką  elementy: ruloniki, spiralki, łezki czy kwiatki, naklejane są bezpośrednio na zdobioną powierzchnię lub tworzone są z nich wieloelementowe  kompozycje,  które wykorzystywane są dekoracji różnych powierzchni,  w naszym przypadku były to ugotowane na twardo i zafarbowane jajka kurze. 

            Przy drugim stoliku panie, z dziecięca pasją, zdobiły styropianowe jaja składanymi w trójkąty wstążkami, które mocowane szpileczkami dawały efekt karczocha. Tu też tworzone były z krepiny długie, kolorowe sznureczki, którymi w przemyślany sposób panie owijały wydmuszki. To współczesna forma znanej w dawnym województwie krakowskim nalepianki, czyli ozdabiania skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru.

            W tej formule przy następnym stoliku powstawały styropianowe i drewniane cudeńka, w technice decoupage, czyli zdobienia przez naklejania obrazków z gotowych serwetek. Technika znana już w XII w. w Chinach weszła na salony europejskie w średniowieczu. Dziś przeżywa swój renesans, a jaja wykonane starannie tą technika wyglądają jak ręcznie malowane. Z tą techniką można łączyć inne, np. filcowanie, co też zademonstrowano na tegorocznych wielkanocnych warsztatach.

            Radość z wykonanej własnoręcznie pisanki malowały się na twarzach nie tylko dzieci. Każdy uczestnik będzie mógł z dumą udekorować swój wielkanocny koszyk pisanką własnego pomysłu.

            Sołectwo Zielonki i koordynator projektu Marzena Gadzik-Wójcik liczą, że choć niektóre z prac wykonanych właśnie w czwartkowe popołudnie zostaną zgłoszone do tegorocznego konkursu "Najpiękniejsza Pisanka -Wielkanoc 2013".

Szczegóły konkursu http://solectwozielonki.pl/index.php/48-przywrocmy-staropolska-tradycje-robieniapi-sanek