W dniu 6 września biblioteka przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji czytania „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza prowadzonej pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

Uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki i zaproszeni goście wysłuchali wykładu pani Zofii Daszkiewicz na temat: „Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza”. Pani Zofia Daszkiewicz przedstawiła koleje życia pisarza, jego studia i podróże. Podkreśliła ogromny wkład twórczości pisarza do polskiej i światowej literatury. Zwróciła uwagę na jego niezwykłe zaangażowanie i pomoc dla potrzebujących. Z. Daszkiewicz mówiła także o życiu osobistym pisarza, podkreślając, że przez całe życie poszukiwał prawdziwej miłości. Pięć kobiet jego życia nosiło imię Maria. Z. Daszkiewicz poświęciła dużo uwagi analizie literackich wartości powieści pt. „Quo vadis” za którą autor otrzymał nagrodę Nobla w 1905 roku. Podkreśliła znaczenie tytułu dzieła, który jest pytaniem retorycznym: „Dokąd idziesz”. Ma ono wymiar uniwersalny, można je interpretować w kategoriach etycznych, filozoficznych czy psychologicznych. Może je sobie zadać każdy człowiek, w każdym czasie i przestrzeni. Nigdy nie traci aktualności. Czytane obszerne fragmenty powieści, przenosiły słuchaczy do pałaców i parków starożytnego Rzymu. Opisane makabryczne igrzyska zapowiadały koniec rzymskiej cywilizacji, na której gruzach powstaje nowa potęga – chrześcijaństwo.

Z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania biblioteka otrzymała z Kancelarii Prezydenta RP okolicznościową pieczęć, która służy do składania pamiątkowego stempla na egzemplarzach „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Zapraszamy.
AG.