W piątek, 26 października w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, odbyło się seminarium zatytułowane „Facebook i Twitter w niemieckich bibliotekach. Oferty biblioteczne w portalach społecznościowych”, zorganizowane we współpracy z Goethe-Institut w Krakowie.

Podczas seminarium panie Raphaela Müller i Astrid Meckl z monachijskiej biblioteki Stadtbibliothek Am Gasteig zaprezentowały sposoby wykorzystania Facebooka i Twittera w niemieckich bibliotekach, a także przedstawiły toczące się obecnie dyskusje i aktualne trendy.

Czy bibliotekarze w Niemczech wymieniają się opiniami na ten temat? Jak dużo czasu zajmuje prowadzenie strony na Facebooku czy kanału na Twitterze? Którzy z pracowników biblioteki zajmują się tym? Jakie przykłady z praktyki byłyby godne naśladowania? Jakie tematy z życia bibliotek nadają się do umieszczenia na tych popularnych portalach? To tylko niektóre pytania, z jakimi przyszło się zmierzyć niemieckim bibliotekarkom podczas seminarium.

Obie referentki przedstawiły również program warsztatów dla szkół pod hasłem „Co młodzież zawsze chciała wiedzieć o sieciach społecznościowych!” Opowiedziały one o przygotowaniach do projektu na temat „Web. 2.0” oraz o całym programie, w którym znalazło się także wprowadzenie do Facebooka dla rodziców i pedagogów.

Bibliotekę Publiczną w Zielonkach na seminarium reprezentował młodszy bibliotekarz BP w Przybysławicach - Magdalena Rogowska.

MR