Przedstawiciele sołectwa Zielonki na czele z sołtysem Władysławem Orzechowskim złożyli 18 stycznia życzenia noworoczne Jego Eminencji ks. kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi. W krótkiej rozmowie ks. kardynał został poinformowany o działalności sołectwa, codziennym życiu mieszkańców i podjętej przez Bibliotekę Publiczną w Zielonkach inicjatywie utworzenia Izby Regionalnej. Mieszkańcy gminy też mogą się przyczynić do jej powstania.

Przyjmując gości w Pałacu Biskupów Krakowskich Jego Eminencja wyraził żywe zainteresowanie poziomem czytelnictwa w gminie, przekazując na ręce kierownika biblioteki Mariusza Zielińskiego książkę pt. "Anioł Pański z papieżem Janem Pawłem II" oraz składając dedykację na autorskiej książce pt. "Świadectwo". Obie pozycje książkowe są już dostępne dla czytelników w siedzibie placówki. Także ksiądz kardynał otrzymał prezent - kalendarz sołectwa Zielonki na Nowy 2013 Rok, z życzeniami satysfakcji z pracy duszpasterskiej, zdrowia i łaski Bożej w trudzie krzewienia Słowa Bożego.
Biblioteka Publiczna w Zielonkach, w której mieścić się będzie zamierzona Izba, apeluje do mieszkańców całej gminy o udostępnienie ciekawych pamiątek, których ekspozycja przybliży odwiedzającym Izbę dziedzictwo kulturowe miejscowości wchodzących w jej skład. - Szczególnie poszukiwane są takie eksponaty jak dawna kołyska, skrzynia krakowska czy krakowska katanka z długimi rękawami do kobiecego stroju regionalnego - mówi Mariusz Zieliński, kierownik Biblioteki. Gotowe jest już pomieszczenie przy holu Biblioteki. Sołtys i rada sołecka wierzą w to, że i ks. kardynał zaszczyci swoją obecnością wystawę etnograficzną podczas najbliższej wizyty duszpasterskiej w parafii Zielonki.
Wszyscy, którzy chcą rzeczowo, ale też finansowo wesprzeć tę inicjatywę proszeni są o kontakt z Biblioteką Publiczną w Zielonkach.

MGW , (red.IO)
zdjęcia: T. Warczak