W związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 15 listopada odbyły się lekcje biblioteczne w klasach 1. ze Szkoły Podstawowej w Bibicach.

 

 

Zajęcia rozpoczęliśmy od rozmowy, czym jest biblioteka, co możemy w niej robić oraz czym zajmuje się bibliotekarz. Uczniowie wspominali, że zdążyli już odwiedzić Kulturotekę Bibice. Dzieci chętnie i trafnie odpowiadały na pytania, dzieląc się przy tym swoimi doświadczeniami związanymi z wizytą w bibliotece. Następnie rozmawialiśmy o znaczeniu Święta Niepodległości oraz o tym, w jaki sposób obchodzimy święta państwowe. Dzieci próbowały również odpowiedzieć na pytanie, czym jest niepodległość. Podczas burzy mózgów dzieci podawały skojarzenia ze słowem „patriota”, a następnie padały odpowiedzi, jakimi cechami się on wyróżnia. Uczniowie zauważyli, że patriotą jest osoba, która kocha swój kraj, pamięta o ważnych dla niego wydarzeniach, szanuje drugiego człowieka, ważną wartością są dla niego symbole narodowe. Dzieci bez problemu wymieniły polskie symbole narodowe – godło, hymn oraz flagę. Zaznaczyliśmy, że dla patrioty ważna jest również kultura i tradycja jego małej ojczyzny.

 

 

Dalsza część zajęć przebiegła na rozmowie o kulturze związanej z małą ojczyzną uczniów, dla większości z nich były to Bibice lub Węgrzce. Dzieci potrafiły wymienić np.: tradycję pucheroków, stroje krakowskie, bukiety zielone, wieńce dożynkowe. Zwróciliśmy szczególnie uwagę na tradycję pucheroków. Dzieci z przyjemnością wysłuchały zabawnych oracji, duża część obiecała pojawić się na Przeglądzie Pucheroków wiosną. Na koniec zajęć dzieci, w zależności od grupy, wykonywały prace plastyczne. Były to: wykonanie biało-czerwonej flagi z bibuły, kolorowanki czy stworzenie kartki z życzeniami dla niepodległej Polski.

 

 

Dziękujemy za wspaniały udział w zajęciach!

 

MW