Wielka Ogólnopolska Gala i wielkie wyróżnienie naszej Biblioteki, która prowadzi w swojej strukturze Izbę Regionalną.

W piątkowy wieczór w Centrum Wystawienniczo – Kongresowe w Opolu miała miejsce III Ogólnopolska Gala Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbyła się pod hasłem: „Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu”. W tym roku podczas dwóch wrześniowych weekendów ok. 240 tys. ludzi wzięło udział w ponad 2300 wydarzeniach. W gali wzięli organizatorzy akcji EDD z całej Polski, a uroczystego otwarcia dokonał prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski oraz prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Gala była wyjątkowa, gdyż związana jest z 25-leciem organizacji tego święta w Polsce. Z tej okazji Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie postanowił wyróżnić po 5 instytucji każdego z 16 województw, które w tym jubileuszowym roku w sposób szczególny zasłużyły się w organizacji przedsięwzięć związanych z dziedzictwem kulturowym w swoim województwie.

Możemy być dumni, bo z rąk dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Pani Prof. Małgorzaty Rozbickiej, wyróżnienie na oczach przedstawicieli instytucji kultury z całej Polski odbierał dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach, Pan Mariusz Zieliński. Wypełniona po brzegi sala Centrum Kongresowego w Opolu oklaskami nagrodziła wszystkich wyróżnionych, w tym także naszą instytucję. Gratulacje należą się Panu Dyrektorowi i wszystkim osobom, które  przyczyniły się do tego sukcesu, m.in.: Panu Piotrowi Szczerbie, Pani Aleksandrze Krzyworzece, Panu Janowi Bulakowi oraz Panu Ryszardowi Cabale.