Po raz kolejny społeczność Węgrzc nie zapomniała o Stanisławie Wyspiańskim w dniu jego święta. W poniedziałek 8 maja, w samo południe, sprzed budynku miejscowej filii Biblioteki Publicznej w Zielonkach wyruszył tradycyjny już barwny korowód dorosłych i dzieci, zmierzających pod kamienny obelisk upamiętniający pobyt twórcy na węgrzeckiej ziemi na przełomie lat 1906/1907.

Tegoroczne obchody imienin artysty, wybitnego przedstawiciela polskiego modernizmu, miały wyjątkowy, bo ogólnogminny charakter – stanowiły jeden z najważniejszych punktów świętowania, ogłoszonego w naszej gminie od stycznia Roku Wyspiańskiego. Stąd na uroczystości gościli, oprócz mieszkańców sąsiednich Bibic, także przedstawiciele Zielonek oraz Owczar.

Pomimo zmiennej pogody, frekwencja zdecydowanie dopisała. Na przedzie pochodu maszerowała delegacja ze Szkoły Podstawowej im. E. Kwiatkowskiego w Owczarach. Ubranym w regionalne stroje krakowskie dziewczętom, uczennicom klasy piątej – pod opieką z dyrektor Małgorzaty Iskry – towarzyszył przebrany w strój Lajkonika (inspirowany pierwowzorem stworzonym przez samego Wyspiańskiego) Kamil Sieńko, szóstoklasista z tejże szkoły.

Lokalne władze samorządowe reprezentowała radna Gminy Zielonki, Renata Kosno. Nie zabrakło pań z Kół Gospodyń Wiejskich z Węgrzc (z przewodniczącą Lucyną Jaskółką) i Owczar, jak też członkiń węgrzeckiego Klubu Seniora. W obchodach imienin Wyspiańskiego wzięły ponadto udział poczty sztandarowe miejscowych Ochotniczych Staży Pożarnych: OSP Węgrzce oraz OSP Bibice Na wspólne świętowanie przybyli również harcerze i harcerki z węgrzeckiej drużyny „Twierdza” ze szczepu „Zielonego” im. T. Kościuszki wraz z harcmistrzem Romanem Baranem.

Jak co roku w korowodzie bardzo licznie uczestniczyły dzieci przedszkolne z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach i z Niepublicznego Przedszkola „Kubisiowy Ogród” z Węgrzc oraz uczniowie klas nauczania początkowego z Zespołu Szkół w Bibicach.

Uroczystość pod obeliskiem otworzył pomysłodawca węgrzeckiego świętowania imienin Wyspiańskiego, Mariusz Zieliński, dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach i kustosz działającej przy niej Izby Regionalnej. W asyście sołtysa Sołectwa Węgrzce, Augustyna Jacha, serdecznie powitał wszystkich przybyłych, zarówno węgrzczan, jaki i zaproszonych gości. W krótkim wystąpieniu przypomniał, że pomimo niezachowania się w podkrakowskiej miejscowości żadnych materialnych śladów po młodopolskim twórcy – dom, w którym Wyspiański mieszkał z żoną Teofilą i dziećmi przez kilka miesięcy pod koniec swojego życia, został zburzony przez Austriaków w 1914 r. – to pamięć o tym wielkim malarzu, dramaturgu i poecie jest w Węgrzcach nadal żywa.

Następnie miejscowa poetka, Zofia Daszkiewicz, oddała hołd artyście deklamując fragmenty dramatu „Wyzwolenie”.

Kulminacją poniedziałkowych obchodów było złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą z 1969 r., informującą gdzie stał dom należący do rodziny Wyspiańskich. Oprócz sołectwa, które złożyło wiązanki biało-czerwonych róż i goździków, o artyście tradycyjnie pamiętały przede wszystkim dzieci – jak to się przyjęło w zwyczaju osobę Wyspiańskiego uhonorowano kolorowymi wiosennymi bukietami składającymi się z liliowych bzów, niebieskich niezapominajek, czerwonych tulipanów, różowych stokrotek, białych i żółtych margerytek.

Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na słodki poczęstunek, przygotowany specjalnie dla najmłodszych uczestników imieninowej uroczystości przez gospodynię węgrzeckiej książnicy, Annę Gzyl. Na maluchy czekały przyszykowane wcześniej kosze łakoci – owocowych lizaków i cukierków – którymi ochoczo się częstowano.

Była także okazja do posłuchania skocznych folkowych melodii, wygrywanych na harmonii przez Szymona Prażmowskiego, młodego muzyka pochodzącego z Węgrzc, który zapewnił przemarszowi godną oprawę muzyczną. Niebywałą atrakcję stanowiła nadto możliwość podziwiania harców owczarskiego Lajkonika, a potem pozwania do pamiątkowego zdjęcia z nim.

Miejmy nadzieję, że zapoczątkowana w 2013 r. przez lokalną książnicę idea wspólnego celebrowania imienin Wyspiańskiego będzie kontynuowana również w latach następnych, zaś sama impreza wpisała się już na stałe w kalendarz węgrzeckich wydarzeń kulturalnych.

NJ

Pełna fotorelacja z Imienin St. Wyspiańskiego 2017 – KLIKNIJ TUTAJ