Zakończyły się trwające od października szkolenia pracowników małopolskich bibliotek biorących udział w III rundzie Programu Rozwoju Bibliotek. Wszystkich uczestników szkoleń podzielono na trzy grupy, które spotykały się co miesiąc na gościnnej zieloneckiej ziemi.

Zakończyły się trwające od października szkolenia pracowników małopolskich bibliotek biorących udział w III rundzie Programu Rozwoju Bibliotek. Wszystkich uczestników szkoleń podzielono na trzy grupy, które spotykały się co miesiąc na gościnnej zieloneckiej ziemi.


Zespół reprezentujący Bibliotekę Publiczną w Zielonkach, przed ostatnim już, marcowym szkoleniem zaprosił wszystkich uczestników grupy III do  zwiedzenia zabytkowego kościoła pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Początkowo był on drewniany, pokryty gontem, po upływie dwustu lat, w roku 1520 rozpoczęto trwającą osiemnaście lat przebudowę świątyni, która przetrwała do dnia dzisiejszego. Po zakończeniu II wojny światowej, ówczesny proboszcz ks. Adam Zięba rozpoczął budowę kaplicę Matki Boskiej Częstochowskiej, której był gorącym orędownikiem. W tym też okresie powstała drewniana dzwonnica, znajdująca się obok kościoła. Na uwagę zasługują kamienne tabernakulum ścienne z 1533 r., barokowe ołtarze, w tym ołtarz główny z obrazem Narodzenia NMP i posągami św. Joachima i św. Anny, wykonanymi w 1728 r; przez rzeźbiarza krakowskiego Antoniego Frączkiewicza. Gotycka,  zbudowana z cegły i ciosanego kamienia świątynia jest chlubą parafii w  Zielonkach, której historia datuje się na rok 1260.

Historią kościoła podzielił się z zebranymi gośćmi dyrektor zieloneckiej książnicy Mariusz Zieliński, który  pełniąc honory gospodarza, zaprezentował również zabytkowe elementy wystroju świątyni.


Po całodziennym zajęciach przyszedł czas na wieczorne, artystyczne prezentacje przygotowane przez  wszystkich uczestników szkoleń. Sala szkoleniowa mieniła się wielobarwnymi strojami ludowymi: krakowskimi, góralskimi i spiskimi. Brawurowy skecz o gorylu zaprezentowała  Elżbieta Mazur, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Zabierzowie wraz ze swoim zespołem.  Przedstawicielki  biblioteki w Waksmundzie,  w powiecie nowotarskim, rozbawiły góralską „godką”, prezentując lokalne opowieści. Lanckorona w  powiecie wadowickim, zaprosiła do siebie przygotowanym specjalnie na tę okazję filmem, a w rolę przewodnika wcieliła się  sama Agnieszka Skoczylas,   dyrektor  tamtejszej gminnej biblioteki. Zespół  z Zielonek nie mógł wybrać innego pokazu niż oracja pucheroków – jednego z symboli gminy.  Pucheroki - to stary zwyczaj obchodzony w Niedzielę Palmową, który wywodzi się z dawnych kwest mieszkających w tej okolicy, krakowskich żaków. Tydzień przed Wielkanocą, młodzi chłopcy ubrani w kożuchy odwrócone futrem na wierzch, wędrują od domu do domu prosząc o datki. Ich głowy zdobią wysokie czapki, ozdobione paskami pociętej,  kolorowej bibuły, twarze mają przybrudzone dla niepoznaki sadzą, zaś w rękach  dzierżą koszyk na dary i długi, drewniany młotek, którym wystukują rytm swoich oracji.


Nie zapomnieliśmy też o naszej trenerce Wioletcie Gawrońskiej z  Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS. Każdy zespół  serdecznie dziękował wręczając lokalne pamiątki i gadżety. Wieczór zakończył się uroczystą kolacją przy wspólnym stole, śpiewem, opowieściami i wspomnieniami z tych pięciomiesięcznych spotkań. 


Podsumowanie szkoleń wypadło bardzo pozytywnie. Zyskaliśmy coś, czego nie da się bezpośrednio przeliczyć. Bibliotekarze, reprezentujący różne powiaty, mogli się nawzajem poznać, podzielić swoim doświadczeniem, dorobkiem. Poznać troski i kłopoty innych i sposoby przezwyciężania tych trudności. Nauczyliśmy się, że należy ciągle patrzeć w przód i coraz więcej od siebie wymagać, bo warto…

Zielonki żegnały się z gośćmi hotelu Twierdza, w którym od października spotykali się pracownicy piętnastu małopolskich książnic, pięknym słońcem, wiosenną aurą i śpiewem ptaków. Życzymy wszystkim uczestnikom III rundy PRB, by i do ich bibliotek zawitała wiosna - symbol radości, nowego życia, odnowy i piękna.

 

Joanna Rosa