W dniach 22 – 28 września potrwa coroczny Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week), czyli wywodząca się z USA kampania społeczna, której celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na działanie cenzury, potrzebę wolności czytania i tworzenia literatury oraz problem prześladowania ludzi za to, że czytają lub piszą książki.

Tydzień zakazanych książek to jednak nie tylko akcja wymierzona przeciw cenzurze, ale także inicjatywa mająca na celu zachęcenie do czytania i interesowania się historią literatury.

Nasza biblioteka aktywnie włączyła się w akcję prowadzoną przez portal bibliosfera.net. Zorganizowana wystawa eksponuje tytuły książek, kiedyś zakazanych, dziś dostępne w naszej bibliotece.

Czy wiesz, że…

,,Przeminęło z wiatrem” / Margaret Mitchell – zakazane było ze względu na rasistowski język.

,,Kolor purpury” / Alice Walker – usunięta z bibliotek za niepokojące idee na temat relacji międzyrasowej, relacji człowieka z Bogiem, ludzkiej seksualności.

,,Doktor Żywago” / Borys Pasternak – zakazana za antywojenny, kontrrewolucyjny wydźwięk i krytykę stalinizmu.

,,Nora, czyli dom lalki” / Henryk Ibsen – zakazana za propagowanie poglądów feministycznych.

I dużo innych przykładów i ciekawostek znajdziesz u nas. ZAPRASZAMY.